RSS

Masoneria, czyli esencja humanizmu w działaniu

22 Maj

15 kwietnia br., na stronie http://www.lexpress.mu, został opublikowany wywiad z Wielkim Mistrzem Wielkiej Loży Francji – Alain-Noel Dubart. Należy zaznaczyć, iż wywiad ten wzbudził we Francji bardzo szerokie zainteresowanie i był przedmiotem wielu gorących komentarzy, zamieszczanych na bieżąco przez intrnautów.

Odpowiadając na pytania red. Jerome’a Boulle z „L’Express” Wielki Mistrz na początku wyjaśnia ogólnie czym jest masoneria, dlaczego warto znaleźć się w jej szeregach, dlaczego traktowanie związku wolnomularzy w kategoriach sekty jest pozbawione sensu. Według Alain-N. Dubart zakon masoński jest przede wszystkim miejscem „poszukiwań duchowych” umożliwiającym pokojową i szczerą dyskusję na neutralnym gruncie, niezależnie od posiadanej sytuacji finansowej, wyznania, przekonań politycznych czy światopoglądowych każdego z wolnomularzy.

Przystąpienie do wolnomularstwa pozwala na podniesienie szacunku do własnej osoby, może pomóc w odnalezieniu sensu egzystencji i naszej roli do spełnienia w społeczeństwie. Należy jednak zauważyć – podkreśla – że zakon nie stanowi schronienia dla tych zawiedzionych wiarą (religią), będzie się raczej rysował jako droga uzupełniająca, umożliwiająca inne spojrzenie tym, którzy szukają alternatywnego sposobu rozwijania swojej duchowości. Wielki Mistrz zaznacza, iż masoneria jedynie proponuje zasady pracy w poszukiwaniu prawdy, dzięki którym każdy formuje swoje refleksje i spostrzeżenia, w przeciwieństwie do niepodważalnej jednomyślności obowiązującej w sekcie.

Kolejne pytania red. Jerome’a Boulle dotyczą inicjacyjnej drogi każdego masona. W swojej odpowiedzi Alain-N Dubart, inicjacyjną zasadę obowiązującą w masonerii, przedstawia jako zasadę sokratejską, podobnie jak dialogiem sokratejskim określi zrytualizowany i zorganizowany sposób wypowiedzi członków loży. W takiej debacie – przypomina – nie ma miejsca na konfrontacje polemiczne, zaś zgodnie z obowiązującą zasadą, nigdy nie szukamy wyznaczania definicji nieśmiertelnych prawideł, paradygmatów, a jedynie przedstawiamy swój aktualny punkt widzenia, który w przyszłości może ewaluować. Różnorodność wypowiedzi pozwala każdemu z osobna precyzyjniej ukształtować swoją opinię. Loża nie narzuca swoim członkom sposobu myślenia.

 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 22 Maj, 2012 w ważne pytania

 

Tagi: , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: